Скринінг на рак шийки матки

ПАП-тест
(цитологія шийки матки)

Роз'яснюємо незрозумілі аналізи
Шийка матки входить до числа органів-щасливчиків, захворювання на рак яких можливо профілактувати.

Це здійснюється за допомогою ПАП-тесту.

Чому ПАП? За автором – Папаніколау. Це дослідження клітин шийки матки, мета якого виявлення передракових та ракових клітин.


Від 21 року до 30 років – ПАП-тест проводиться кожні 3 роки.

Після 30 років – ПАП-тест + обстеження на вірус папіломи людини кожні 5 років (високоонкогенні штами) або тільки ПАП – тест кожні 3 роки.

За наявності факторів ризику, таких як ранній початок статевого життя, часта зміна статевих партнерів, рак шийки матки в сім'ї, хламідіоз - ПАП-тест (цитологічне дослідження шийки матки) проводиться кожний рік.
Підготовка полягає у відмові за 48 годин до обстеження від статевих стосунків, застосування вагінальних свічок, зрошень, гелів, тампонів. ПАП-тест не проводиться під час менструації.

Як проводиться?
Біоматеріал забирається за допомогою спеціальної щіточки. Під час традиційної цитології забраний матеріал наносять на скельце, фіксують і висушують, а під час рідинної – розміщують у спеціальний контейнер з рідиною, після чого матеріал проходить низку автоматизованих етапів. Плюси рідинної цитології – можливість зберігання біоматеріалу та вибору бажаної лабораторії для обстеження; додаткова очистка матеріалу від крові, слизу, лейкоцитів; можливість одночасної діагностики ВПЛ. Але рідинна цитологія є дорожча, ніж звичайна.

Процедура ПАП-тесту є безболісна, можливий незначний дискомфорт.

P.S. Матеріал підготовано на основі даних МОЗ України, міжнародних рекомендацій CDC та ACOG.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями!