Все що потрібно знати


УЗД щитовидної залози
у Луцьку

Відповіді на найпоширеніші питання
Запис на прийом
Або перетелефонуйте нам
+38 (099) 6453532
Натискаючи кнопку «відправити», Ви приймаєте умови Користувацької угоди та даєте згоду на обробку своїх особистих даних.
узд луцьк соно плюс
УЗД щитовидної залози є інформативним, безболісним, безпечним та швидким методом діагностики захворювань даного органу. Спеціальна підготовка до обстеження не потрібна. Основні проблеми цього органу – гіпертиреоз (збільшена кількість гормонів щитовидної залози), гіпотиреоз (зменшена), вузли, рак.

Скарги при відхиленнях в кількості тиреоїдних гормонів:
  • зміна ваги (похудання – гіпертиреоз, збільшення ваги – гіпотиреоз, за рахунок сповільненого метаболізму);
  • зміни настрою (гормони впливають на нервову систему, можлива дратівливість або апатія);
  • ламкість нігтів та волосся;
  • порушення менструального циклу;
  • зміна температури тіла;
  • сухість шкіри;
  • порушення травлення (закрепи або діарея);
  • зміна серцевого ритму ( сповільнення або, навпаки, пришвидшення серцевих скорочень, відхилення артеріального тиску).
Якщо основним методом для діагностики порушення рівня гормонів є лабораторний, то для перевірки на наявність вузлів першочерговим є УЗД, яке визначає розміри, форму, контури, ехогенність структури залози, кровоплин.

Вузли, рак найчастіше характеризуються безсимптомним перебігом, можливий дискомфорт в ділянці шиї, візуальне збільшення залози, охриплість, труднощі при диханні.


Відповіді на поширені запитання
Виявили вузол щитовидки. Робити біопсію, зразу видаляти залозу чи просто спостерігати?

В деяких країнах рекомендовано робити тонкоголкову пункційну аспіраційну біопсію (ТПАБ) всіх вузлів більше 1 см. В інших, наприклад в Америці (ACR - American college of radiology), потреба в біопсії (ТАПБ) визначається не тільки за розміром вузла, а й за різними ультразвуковими критеріями опису вузла, кожний з яких має певний бал. Залежно від суми, виставляється певна категорія TI-RADS від 1 до 5. В нашому медичному центрі завжди вказуємо категорію TI-RADS при наявності утвору, що дозволяє розуміти можливу подальшу тактику дій.
  • Категорія 1-2 – не потребує біопсії (наприклад, кіста чи колоїдний вузол);
  • 3-я категорія – біопсія якщо розмір більше 2.5см, в інших випадках УЗ-контроль;
  • TI-RADS 4 – біопсія якщо більше 1.5см, в інших випадках УЗ-контроль;
  • 5 категорія – біопсія якщо більше 1 см.
При наявності певних факторів, можлива зміна тактики дій.
Згідно результатів біопсії та інших факторів вирішується питання оперативного втручання або подальшого ультразвукового спостереження. Відмінності в підходах пояснюють тим, що більшість вузлів щитовидної залози є доброякісними, основною метою застосування класифікації TI-Rads є зменшення кількості біопсій доброякісних вузлів.

Чи може бути щитовидна залоза зменшена?

Якщо вона справляється з своєю функцією і рівень гормонів відповідає нормі, нижня межа норми відсутня. При деяких захворювань (аутоімунний тиреоїдит, наприклад) можливе зменшення залози за рахунок фіброзу, але це супроводжується гіпотиреозом, тобто зменшенням рівня тиреоїдних гормонів.

Направили на еластографію. Що це таке і чим відрізняється від звичайного узі?

Додатковий метод обстеження, який грунтується на визначенні зміни еластичності тканин. Можливе використання при наявності вузлів для припущення злоякісності. Важливо розуміти, що еластографія щитовидної залози не входить в міжнародні протоколи як обов'язковий метод діагностики, не впливає на подальшу тактику дій, може використовуватися як допоміжний метод в сумнівних випадках ( труднощі з біопсією, перед операцією, з науковою метою). Метод є відносно новий, ведеться багато досліджень чи варто їм доповнювати звичайне УЗД при дослідженні вузлів щитовидної залози чи ні.



Матеріал підготовано на основі даних ACR (American College of Radiology), ATA ( American Thyroid Association), WFUMB GUIDELINES AND RECOMMENDATIONS ON THE CLINICAL USE OF ULTRASOUND ELASTOGRAPHY: PART 4. THYROID, guidelines.moz.gov.ua
Сподобалась стаття? Поділіться з друзями!